Ana Sayfa Eğitim Setleri Kuran Meali Mü’minûn Suresi 21 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali –...

Mü’minûn Suresi 21 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

29601

Mü’minûn Suresi 21 Ayet Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

Ayetin Arapçası:

وَاِنَّ لَكُمْ فِي الْاَنْعَامِ لَعِبْرَةًۜ نُسْق۪يكُمْ مِمَّا ف۪ي بُطُونِهَا وَلَكُمْ ف۪يهَا مَنَافِعُ كَث۪يرَةٌ وَمِنْهَا تَأْكُلُونَۙ

Ayetin Kelime Meali:
وَإِنَّ şüphesiz لَكُمْ sizin için vardır فِي الْأَنْعَامِ hayvanlarda لَعِبْرَةًۖ ibret نُسْقِيكُمْ size içiriyoruz مِمَّا فِي içindekinden بُطُونِهَا karınlarının وَلَكُمْ sizin için فِيهَا onlarda vardır مَنَافِعُ faydalar كَثِيرَةٌ daha birçok وَمِنْهَا ve onlardan تَأْكُلُونَ yersiniz

Ayetin Meali Diyanet:

Hayvanlarda sizin için elbette ibretler vardır. Onların karınlarındakinden (sütlerinden) size içiririz. Onlarda sizin için birçok faydalar daha vardır; etlerinden de yersiniz.

Ayetin Haşiyesi:

2,“Evet başta inek ve deve ve keçi ve koyun olarak süt fabrikaları olan vâlidelerin memelerinden, kan ve fışkı içinden, bulaştırmadan ve bulandırmadan ve onlara bütün bütün muhâlif olarak hâlis, temiz, sâfî, mugaddî (gıdâ verici), hoş, beyaz bir sütü koymak, ve yavrularına karşı o sütten daha ziyâde hoş, şirin, tatlı, kıymetli ve fedâkârâne bir şefkati kalblerine bırakmak; elbette o derece bir rahmet, bir hikmet, bir ilim, bir kudret ve bir ihtiyâr (irâde) ve dikkat ister ki, fırtınalı tesâdüflerin karıştırıcı unsurların ve kör kuvvetlerin hiçbir cihetle işleri olamaz. İşte böyle gāyet mu‘cizeli ve hikmetli bu san‘at-ı Rabbâniyenin ve bu fiil-i İlâhînin (Allah’ın bu san‘at ve fiilinin), umum rûy-i zeminde (bütün yeryüzünde), yüzbinlerle nev‘lerin, hadsiz vâlidelerin kalblerinde ve memelerinde aynı anda, aynı tarzda, aynı hikmet ve aynı dikkatletecellîsi (görünmesi) ve tasarrufu ve yapması ve ihâtası (kuşatması), bedâhetle (apaçık bir şekilde) vahdeti (Allah’ın birliğini) isbât eder.” (Şuâ‘lar, 7. Şuâ‘, 143)

 

Ayetin Tefsiri :

“Hayvanlar” diye tercüme ettiğimiz 21. âyetteki en‘âm kelimesi genellikle koyun sürüsü veya deve, sığır gibi büyükbaş evcil hayvanlar için kullanılır. Âyetlerde süt ve etlerinden beslenmek, nakil aracı olarak kullanmak gibi yollarla insanların bu hayvanlardan istifade ettikleri hatırlatılıyor; hem onların bu şekilde yararlı kılınmasının bir tesadüf sonucu olmayıp Allah’ın planlı bir yaratmasıyla gerçekleştiğine hem de bu lutufların sahibine şükretmek gerektiğine dikkat çekiliyor.

Mü’minûn 21 Mü’minûn Suresi 21 Ayet Kuran Mealleri Arapça Kelime Meali Latin Harfli Anlamı Tefsiri

Önceki İçerikMü’minûn Suresi 7 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri
Sonraki İçerikMü’minûn Suresi 28 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri