Ana Sayfa Eğitim Setleri Kuran Meali Mü’minûn Suresi 114 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali –...

Mü’minûn Suresi 114 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

35148

Mü’minûn Suresi 114 Ayet Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

Ayetin Arapçası:

قَالَ اِنْ لَبِثْتُمْ اِلَّا قَل۪يلاً لَوْ اَنَّكُمْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ

Ayetin Kelime Meali:
قَالَ buyurdu ki إِنْ لَبِثْتُمْ kaldınız إِلَّا sadece قَلِيلًاۖ az bir zaman لَوْ keşke أَنَّكُمْ siz كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ bilseydiniz

Ayetin Meali Diyanet:

Buyurur: Sadece az bir süre kaldınız; keşke siz (bunu) bilmiş olsaydınız!

Ayetin Haşiyesi:

1,“Ey dünyaperest (dünyaya tapan) insan! Çok geniş tasavvur ettiğin (zannettiğin) senin dünyan, dar bir kabir hükmündedir. Fakat, o dar kabir gibi menzilin (odanın) duvarları şişeden olduğu için, birbiri içinde in‘ikâs edip (aksedip) göz görünceye kadar genişliyor. Kabir gibi dar iken, bir şehir kadar görünür. Çünki o dünyanın sağ duvarı olan geçmiş zaman ve sol duvarı olan gelecek zaman, ma‘dum (yok) ve gayr-ı mevcûd oldukları (mevcûd olmadıkları) hâlde, birbiri içinde in‘ikâs edip gāyet kısa ve dar olan hâzır (şimdiki) zamânın kanatlarını açarlar. Hakîkat hayâle karışır, ma‘dum bir dünyayı mevcud zannedersin. (…) Senin zamânın ve ömrün, berkten (şimşekten) daha çabuk geçer; hayâtın, çaydan daha sür‘atli akar.” (Lem‘alar, 17. Lem‘a, 143-144)

 

Ayetin Tefsiri :

Âhirette Allah ile kulları arasında geçeceği bildirilen bu diyalog, zamanın göreceliğine işaret eden temsilî bir anlatımdır. Dünyadaki zaman kavramı dünyanın şartlarına bağlı bir algılama, zihnimizin oluşturduğu bir tasavvurdur. Burada, bu fâni âlem bitip de ebedî âleme geçince zaman tasavvurunun da değişeceği anlatılmaktadır. Tefsirlerde, “saymakla görevli olanlar”la meleklerin veya hesap ehli insanların kastedildiği belirtilir (Taberî, XVIII, 63; Kurtubî, XII, 162).

Mü’minûn 114 Mü’minûn Suresi 114 Ayet Kuran Mealleri Arapça Kelime Meali Latin Harfli Anlamı Tefsiri

Önceki İçerikMü’minûn Suresi 107 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri
Sonraki İçerikNûr Suresi 10 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri