Ana Sayfa Eğitim Setleri Kuran Meali Mü’minûn Suresi 103 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali –...

Mü’minûn Suresi 103 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

37630

Mü’minûn Suresi 103 Ayet Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

Ayetin Arapçası:

وَمَنْ خَفَّتْ مَوَاز۪ينُهُ فَاُو۬لٰٓئِكَ الَّذ۪ينَ خَسِرُٓوا اَنْفُسَهُمْ ف۪ي جَهَنَّمَ خَالِدُونَۚ

Ayetin Kelime Meali:
وَمَنْ kimlerin خَفَّتْ hafif gelirse مَوَازِينُهُ tartıları فَأُولَٰئِكَ işte onlar الَّذِينَ خَسِرُوا ziyana sokanlardır أَنْفُسَهُمْ kendilerini فِي جَهَنَّمَ cehennemde خَالِدُونَ sürekli kalanlardır

Ayetin Meali Diyanet:

Kimlerin de tartıları hafif gelirse, artık bunlar da kendilerine yazık etmişlerdir; (çünkü onlar) ebedî cehennemdedirler.

Ayetin Haşiyesi:

 

Ayetin Tefsiri :

Bu durumda herkesin kurtuluşu, dünyada iken kendi iman ve iyi işleri sayesinde kazanmış olduğu sevapların miktarına bağlı olacak; o yüce hâkimin huzurunda, O’nun yanılmaz adalet terazisinde tartıları yani sevapları ağır basanlar kurtuluşa erecek, tartıları hafif kalanlar da derin bir hüsrana uğrayacak, ebedî ve dehşetli bir azap sürecini yaşamak üzere cehenneme atılacaklardır. İnsanların ölüm sonrasındaki durumları deneysel ve aklî bilgi imkânlarının tamamen dışında olduğu için kabir hayatı, berzah, sûrun üflenmesi, yeniden dirilme, amel terazisi gibi konu ve kavramların mahiyetinin kavranması, bunların hakikat anlamında mı, mecazi ve sembolik anlamda mı kullanıldığının bilinmesi mümkün değildir. Mümine düşen, bunlara şeksiz şüphesiz inanıp gerektiği şekilde âhiret hazırlığı yapmaktır.

Mü’minûn 103 Mü’minûn Suresi 103 Ayet Kuran Mealleri Arapça Kelime Meali Latin Harfli Anlamı Tefsiri

Önceki İçerikMü’minûn Suresi 87 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri
Sonraki İçerikMü’minûn Suresi 108 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri