Muhammed Suresi 31 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

36728

Muhammed Suresi 31 Ayet Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

Ayetin Arapçası:

وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ حَتّٰى نَعْلَمَ الْمُجَاهِد۪ينَ مِنْكُمْ وَالصَّابِر۪ينَۙ وَنَبْلُوَ۬ا اَخْبَارَكُمْ

Ayetin Kelime Meali:
وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ andolsun biz sizi deneyeceğiz حَتَّىٰ kadar نَعْلَمَ bilinceye الْمُجَاهِدِينَ cihadedenleri مِنْكُمْ içinizden وَالصَّابِرِينَ ve sabredenleri وَنَبْلُوَ ve sınayacağız أَخْبَارَكُمْ söylediğiniz sözleri

Ayetin Meali Diyanet:

Andolsun ki içinizden cihad edenlerle sabredenleri belirleyinceye ve haberlerinizi açıklayıncaya kadar sizi imtihan edeceğiz.

Ayetin Haşiyesi:

2,Vaktiyle bir eşkıya reisi iken tevbe eden ve ma‘neviyâtta çok inkişaf eden Fudayl bin İyad hazretleri (ra), bu âyet-i celîleyi okudukça ağlar ve derdi ki: “Allah’ım! Bizi böyle imtihan buyurma! Çünki bizi, (sırlarımızı açığa çıkarmakla) imtihân edersen, rüsvay etmiş ve bizim perdelerimizi yırtmış olursun. Nice kusurlarımız meydana çıkar.” (Bilmen, c. 7, 3402)

 

Ayetin Tefsiri :

“Haberlerin açıklığa kavuşturulması”ndan maksat, gerçek olup olmadıklarını ortaya çıkarmaktır. Cihad en önemli imtihan aracıdır. Bu imtihanı geçirmeden kendileri hakkında çeşitli haberler yayılan, kanaatler edinilen kimselerin gerçekten böyle olup olmadıkları cihad sayesinde anlaşılmakta, ortaya çıkmaktadır.

Muhammed 31 Muhammed Suresi 31 Ayet Kuran Mealleri Arapça Kelime Meali Latin Harfli Anlamı Tefsiri

Önceki İçerikMuhammed Suresi 15 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri
Sonraki İçerikMuhammed Suresi 36 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri