Ana Sayfa Kuran Meali Kâf Kâf Suresi 45 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali –...

Kâf Suresi 45 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

39017

Kâf Suresi 45 Ayet Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

Ayetin Arapçası:

نَحْنُ اَعْلَمُ بِمَا يَقُولُونَ وَمَٓا اَنْتَ عَلَيْهِمْ بِجَبَّارٍ فَذَكِّرْ بِالْقُرْاٰنِ مَنْ يَخَافُ وَع۪يدِ

Ayetin Kelime Meali:
نَحْنُ biz أَعْلَمُ biliyoruz بِمَا يَقُولُونَۖ onların ne dediklerini وَمَا ve değilsin أَنْتَ sen عَلَيْهِمْ onların üstünde بِجَبَّارٍۖ bir zorlayıcı فَذَكِّرْ öğüt ver بِالْقُرْآنِ Kur’an ile مَنْ يَخَافُ korkanlara وَعِيدِ tehdidimden

Ayetin Meali Diyanet:

Biz onların dediklerini çok iyi biliriz. Sen onların üzerinde bir zorlayıcı değilsin. Tehdidimden korkanlara Kur´an´la öğüt ver.

Ayetin Haşiyesi:

 

Ayetin Tefsiri :

Müşrikler, Hz. Peygamber hakkında çeşitli söylentiler çıkarıyor, “deli, şair, masalcı…” diyorlar, bu da onu üzüyordu. Allah Teâlâ “Onların ne dediklerini biz daha iyi biliyoruz” buyurarak peygamberini teskin etmekte, bütün yapıp ettikleri karşısında onlara imkân ve özgürlük vermesinin bir hikmeti olduğuna dikkat çekmektedir. Bu arada peygamberin görevi, insanları imana ve dini hayata zorlamak değil, Kur’an’ı durmadan okuyarak, açıklayarak tebliğde bulunmak, insanları dine ve hakka çağırmaktır. Kur’an’ın Allah nezdindeki değerine dikkat çekerek başlayan sûrenin, yine Kur’an’ın dini tebliğdeki önemine ve yerine işaret ederek son bulması, tebliğ ve telkinde asıl konuyu vurgulama yöntemi bakımından da ilgi çekicidir.

Kâf 45 Kâf Suresi 45 Ayet Kuran Mealleri Arapça Kelime Meali Latin Harfli Anlamı Tefsiri

Önceki İçerikKâf Suresi 30 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri
Sonraki İçerikZâriyât Suresi 6 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri