Ana Sayfa Kuran Meali Hac Hac Suresi 59 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali –...

Hac Suresi 59 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

38223

Hac Suresi 59 Ayet Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

Ayetin Arapçası:

لَيُدْخِلَنَّهُمْ مُدْخَلاً يَرْضَوْنَهُۜ وَاِنَّ اللّٰهَ لَعَل۪يمٌ حَل۪يمٌ

Ayetin Kelime Meali:
لَيُدْخِلَنَّهُمْ onları sokacaktır مُدْخَلًا bir yere يَرْضَوْنَهُۗ razı olacakları وَإِنَّ doğrusu اللَّهَ Allah لَعَلِيمٌ bilendir حَلِيمٌ halimdir

Ayetin Meali Diyanet:

Allah onları, herhalde memnun kalacakları bir girilecek yere sokacaktır. Allah, kesinlikle tam bir bilgi sahibidir, halîmdir.

Ayetin Haşiyesi:

 

Ayetin Tefsiri :

Dünyada geçici güç, itibar ve servetle başkaları üzerinde hâkimiyet kurmuş olanların burada ulaştıkları yargıların ve buna göre yaptıkları uygulamanın gerçek bir değere sahip olmadığı, asıl kıymet ifade eden yargının mahşer günü Allah tarafından verileceği; daha önce sınav ortamının gereği olarak yine O’nun iradesiyle elde edilmiş olan sınırlı egemenliklerin o gün tamamen sona ereceği ve mutlak hükümranlığın yalnız Allah’a ait olduğunu herkesin anlayacağı bildirilmekte; ardından da Cenâb-ı Allah’ın vereceği hüküm ve bunun sonuçları hakkında hatırlatmalar yapılmaktadır. Buna göre Allah’a iman edip bu inanca yaraşır iyi işler yapanlar nimetlerle dolu cennetlere konacak, inkârcılıkta direnenler aşağılayıcı cezalara çarptırılacaktır. Bu genel tasniften sonra Allah yolunda hicreti göze alıp yollara düşen ve bu uğurda canlarını feda edenlere özel mükâfatlar bulunduğu ayrıca belirtilmektedir.

Hac 59 Hac Suresi 59 Ayet Kuran Mealleri Arapça Kelime Meali Latin Harfli Anlamı Tefsiri

Önceki İçerikHac Suresi 45 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri
Sonraki İçerikHac Suresi 66 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri