Ana Sayfa Kuran Meali Hac Hac Suresi 51 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali –...

Hac Suresi 51 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

34188

Hac Suresi 51 Ayet Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

Ayetin Arapçası:

وَالَّذ۪ينَ سَعَوْا ف۪ٓي اٰيَاتِنَا مُعَاجِز۪ينَ اُو۬لٰٓئِكَ اَصْحَابُ الْجَح۪يمِ

Ayetin Kelime Meali:
وَالَّذِينَ سَعَوْا çalışanlara gelince فِي آيَاتِنَا eyetlerimizi مُعَاجِزِينَ etkisiz bırakmak için أُولَٰئِكَ onlar أَصْحَابُ ashabıdır الْجَحِيمِ cehennem

Ayetin Meali Diyanet:

Âyetlerimiz hakkında (onları tesirsiz kılmak için) birbirlerini geri bırakırcasına yarışanlara gelince, işte bunlar, cehennemliklerdir.

Ayetin Haşiyesi:

 

Ayetin Tefsiri :

Resûlullah’tan, hitap ettiği inkârcılara kendi görevinin mahiyetini yani sadece bir uyarıcı olduğunu, yoksa azabı çabuklaştırmak veya ertelemek gibi bir yetki ve görevinin bulunmadığını açıklaması istenmektedir. Ardından, bu uyarılara kulak verip iman eden ve imanına uygun davranışlar sergileyenleri, Allah tarafından bağışlanma ve değerli nimetlerin yani cennet ve ebedî mutluluğun beklediği bildirilmekte; daha sonra da, Allah’ın bunca âyetine, yani peygamber ve kitap göndermiş, evreni de kendi varlığının ve birliğinin delilleriyle donatmış olmasına rağmen bu kanıtları çürütmek için boşu boşuna çaba harcayanların acı âkıbeti hatırlatılmaktadır. 51. âyetin “birbirleriyle yarışırcasına” şeklinde çevrilen kısmı “(Allah’ı) âciz bırakabileceklerini sanarak” şeklinde de anlaşılmıştır (Taberî, XVII, 185).

Hac 51 Hac Suresi 51 Ayet Kuran Mealleri Arapça Kelime Meali Latin Harfli Anlamı Tefsiri

Önceki İçerikHac Suresi 45 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri
Sonraki İçerikHac Suresi 66 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri