Ana Sayfa Kuran Meali Hac Hac Suresi 18 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali –...

Hac Suresi 18 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

35625

Hac Suresi 18 Ayet Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

Ayetin Arapçası:

اَلَمْ تَرَ اَنَّ اللّٰهَ يَسْجُدُ لَهُ مَنْ فِي السَّمٰوَاتِ وَمَنْ فِي الْاَرْضِ وَالشَّمْسُ وَالْقَمَرُ وَالنُّجُومُ وَالْجِبَالُ وَالشَّجَرُ وَالدَّوَٓابُّ وَكَث۪يرٌ مِنَ النَّاسِۜ وَكَث۪يرٌ حَقَّ عَلَيْهِ الْعَذَابُۜ وَمَنْ يُهِنِ اللّٰهُ فَمَا لَهُ مِنْ مُكْرِمٍۜ اِنَّ اللّٰهَ يَفْعَلُ مَا يَشَٓاءُ

Ayetin Kelime Meali:
أَلَمْ تَرَ görmedin mi أَنَّ kuşkusuz اللَّهَ Allah’a يَسْجُدُ secde ediyorlar لَهُ O’na مَنْ kimseler فِي السَّمَاوَاتِ göklerdeki وَمَنْ ve kimseler فِي الْأَرْضِ yerdeki وَالشَّمْسُ ve güneş وَالْقَمَرُ ve ay وَالنُّجُومُ ve yıldızlar وَالْجِبَالُ ve dağlar وَالشَّجَرُ ve ağaçlar وَالدَّوَابُّ ve hayvanlar وَكَثِيرٌ ve birçoğu مِنَ النَّاسِۖ insanlardan وَكَثِيرٌ ama birçoğu حَقَّ hak olmuştur عَلَيْهِ üzerine الْعَذَابُۗ azab وَمَنْ ve kimi يُهِنِ aşağılatırsa اللَّهُ Allah فَمَا لَهُ artık ona olmaz مِنْ مُكْرِمٍۚ değer veren إِنَّ şüphesiz اللَّهَ Allah يَفْعَلُ yapar مَا يَشَاءُ dilediğini

Ayetin Meali Diyanet:

Görmez misin ki, göklerde olanlar ve yerde olanlar, güneş, ay, yıldızlar, dağlar, ağaçlar, hayvanlar ve insanların birçoğu Allah´a secde ediyor; birçoğunun üzerine de azap hak olmuştur. Allah kimi hor ve hakir kılarsa, artık onu değerli kılacak bir kimse yoktur. Şüphesiz Allah dilediğini yapar.

Ayetin Haşiyesi:

2,“Kur’ân-ı Hakîm tasrîh ediyor (açıklıyor) ki, arştan ferşe, (gökten yere) yıldızlardan sineklere, meleklerden semeklere (balıklara), seyyârâttan zerrelere kadar herşey Cenâb-ı Hakk’a secde ve ibâdet ve hamd ve tesbîh eder. Fakat ibâdetleri, mazhar oldukları esmâlara (isimlere) ve kābiliyetlerine göre ayrı ayrıdır, çeşit çeşittir.” (Sözler, 24. Söz, 140) Daha geniş îzâh için bakınız; (Sözler, 24. Söz,139-145)_x000D_|3,Bu âyet-i kerîme, Kur’ân-ı Kerîm’deki on dört secde âyetinin altıncısıdır. Tilâvet secdesinin ta‘rîfi için, bakınız; (sahîfe 175, hâşiye 2)

 

Ayetin Tefsiri :

Kur’an’ın birçok âyetinde olduğu gibi burada da, evrendeki zorunlu itaat yasaları uyarınca Allah’a boyun eğen varlıklara dikkat çekilmekte, insanların ise sınav ortamının icabı olarak hür iradeleriyle baş başa bırakılmaları neticesinde topyekün bir teslimiyet ve itaat içinde olmadıkları, dolayısıyla birçok insan Allah’a itaat edip kurtuluşa ererken nicelerinin de azabı hak etmiş olacağı uyarısı yapılmaktadır. Âyetlerde yer alan tasvirlerde açıkça görüldüğü üzere, dünyadakinden başka bir hayat tanımayıp inkârcılıkta direnen ve rableri hakkında çekişme içine girenlerin öteki dünyadaki âkıbetleri pek acı olacaktır. İman edip Allah’ın hoşnutluğuna uygun davranışlarda bulunanların mükâfatı ise dünyada en cazip görünen nimetlere eriştirilmekten ibaret değildir. Çünkü onlar her türlü övgüye lâyık olan Allah katında en itibarlı mevkiye, Allah’ın yoluna iletilmiş ve sözlerin en güzeline yöneltilmişlerdir ki bu da mutlulukların en büyüğüdür.

Hac 18 Hac Suresi 18 Ayet Kuran Mealleri Arapça Kelime Meali Latin Harfli Anlamı Tefsiri

Önceki İçerikHac Suresi 5 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri
Sonraki İçerikHac Suresi 26 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri