Ana Sayfa Kuran Meali Fetih Fetih Suresi 16 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali –...

Fetih Suresi 16 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

34920

Fetih Suresi 16 Ayet Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

Ayetin Arapçası:

قُلْ لِلْمُخَلَّف۪ينَ مِنَ الْاَعْرَابِ سَتُدْعَوْنَ اِلٰى قَوْمٍ اُو۬ل۪ي بَأْسٍ شَد۪يدٍ تُقَاتِلُونَهُمْ اَوْ يُسْلِمُونَۚ فَاِنْ تُط۪يعُوا يُؤْتِكُمُ اللّٰهُ اَجْراً حَسَناًۚ وَاِنْ تَتَوَلَّوْا كَمَا تَوَلَّيْتُمْ مِنْ قَبْلُ يُعَذِّبْكُمْ عَذَاباً اَل۪يماً

Ayetin Kelime Meali:
قُلْ de ki لِلْمُخَلَّفِينَ geride kalanlara مِنَ الْأَعْرَابِ Araplardan سَتُدْعَوْنَ siz yakında da’vet edileceksiniz إِلَىٰ قَوْمٍ bir kavme karşı أُولِي بَأْسٍ güç sahibi شَدِيدٍ çok kuvvetli تُقَاتِلُونَهُمْ onlarla savaşırsınız أَوْ yahut يُسْلِمُونَۖ (onlar) müslüman olurlar فَإِنْ eğer تُطِيعُوا ita’at ederseniz يُؤْتِكُمُ size verir اللَّهُ Allah أَجْرًا bir mükafat حَسَنًاۖ güzel وَإِنْ ve eğer تَتَوَلَّوْا dönerseniz كَمَا gibi تَوَلَّيْتُمْ döndüğünüz مِنْ قَبْلُ önceden يُعَذِّبْكُمْ size azabeder عَذَابًا bir azapla أَلِيمًا acı

Ayetin Meali Diyanet:

Bedevîlerden (seferden) geri kalmış olanlara de ki: Siz yakında çok kuvvetli bir kavme karşı savaşmaya çağırılacaksınız. Onlarla, teslim oluncaya kadar savaşacaksınız. Eğer emre itaat ederseniz, Allah size güzel bir mükâfat verir. Ama önceden döndüğünüz gibi yine dönecek olursanız sizi acıklı bir azaba uğratır.

Ayetin Haşiyesi:

1,Burada geçen “şiddetli harb ehli kavim”den murad, Müseyleme’nin kavmi olan Hanîfeoğullarıdır. Diğer görüşlere göre ise bunlar, Farslılar veya Romalılardır. (Nesefî, c. 4, 235)

 

Ayetin Tefsiri :

Yukarıda da işaret edildiği gibi Hudeybiye seferine katılmayanlara, Hayber Savaşı’na olmasa da “ileride çetin bir düşmana karşı yapılacak bir savaşa çağırılacakları”nın bildirilmesi, onların münafıklar olmadığını gösteren delillerden biridir. Müminlerin kendileriyle savaşmaya çağırılacakları bu çetin ve güçlü düşmanın hangisi olduğu konusunda farklı belirlemeler yapılmış; Huneyn’de savaşılan Sakîf ve Hevâzin, Hz. Ebû Bekir ve Ömer zamanında kendileriyle savaşılan mürtedler, İran, Bizans gibi isimler ileri sürülmüştür. Meâlde geçen “Ya kendileriyle savaşacaksınız yahut müslüman olacaklar” cümlesi bu çetin düşmanı belirlemede önemli bir ipucu vermektedir. Bilindiği gibi Ehl-i kitap ile müslümanlar üç farklı ilişki içinde bulunabilirler: İslâm’a davet, savaş, vergiye ve diğer şartlara bağlı barış ve antlaşma. Arap müşrikleri ile mürtedlere gelince seçenek ikiye inmektedir: Ya müslüman olacaklar ya da savaşı göze alacaklar. Şu halde âyette sözü edilen çetin ve güçlü düşman ya Arap müşrikleri ya da mürtedlerdir (Ebû Bekir İbnü’l-Arabî, IV, 1705).

Fetih 16 Fetih Suresi 16 Ayet Kuran Mealleri Arapça Kelime Meali Latin Harfli Anlamı Tefsiri

Önceki İçerikMuhammed Suresi 35 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri
Sonraki İçerikFetih Suresi 18 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri