Ana Sayfa Kuran Meali Fetih Fetih Suresi 15 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali –...

Fetih Suresi 15 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

35825

Fetih Suresi 15 Ayet Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

Ayetin Arapçası:

سَيَقُولُ الْمُخَلَّفُونَ اِذَا انْطَلَقْتُمْ اِلٰى مَغَانِمَ لِتَأْخُذُوهَا ذَرُونَا نَتَّبِعْكُمْۚ يُر۪يدُونَ اَنْ يُبَدِّلُوا كَلَامَ اللّٰهِۜ قُلْ لَنْ تَتَّبِعُونَا كَذٰلِكُمْ قَالَ اللّٰهُ مِنْ قَبْلُۚ فَسَيَقُولُونَ بَلْ تَحْسُدُونَنَاۜ بَلْ كَانُوا لَا يَفْقَهُونَ اِلَّا قَل۪يلاً

Ayetin Kelime Meali:
سَيَقُولُ diyecekler الْمُخَلَّفُونَ geri bırakılanlar إِذَا zaman انْطَلَقْتُمْ gittiğiniz إِلَىٰ مَغَانِمَ ganimetlere لِتَأْخُذُوهَا onları almak için ذَرُونَا bizi bırakın نَتَّبِعْكُمْۖ sizinle beraber gelelim يُرِيدُونَ onlar istiyorlar أَنْ يُبَدِّلُوا değiştirmek كَلَامَ sözünü اللَّهِۚ Allah’ın قُلْ de ki لَنْ تَتَّبِعُونَا siz bizimle gelemezsiniz كَذَٰلِكُمْ böyle قَالَ buyurdu اللَّهُ Allah مِنْ قَبْلُۖ önceden فَسَيَقُولُونَ onlar diyecekler بَلْ تَحْسُدُونَنَاۚ bizi çekemiyorsunuz بَلْ hayır كَانُوا onlar لَا يَفْقَهُونَ anlamazlar إِلَّا ancak قَلِيلًا pek az

Ayetin Meali Diyanet:

Siz ganimetleri almak için gittiğinizde seferden geri kalanlar: Bırakın, biz de arkanıza düşelim, diyeceklerdir. Onlar, Allah´ın sözünü değiştirmek isterler. De ki: «Siz asla bizim peşimize düşmeyeceksiniz! Allah daha önce sizin için böyle buyurmuştur.» Onlar size: Hayır, bizi kıskanıyorsunuz, diyeceklerdir. Bilâkis onlar, pek az anlayan kimselerdir.

Ayetin Haşiyesi:

3,Âyette geçen “Allah’ın kelâmı”ndan murad, Hayber ganîmetlerinin sâdece Hudeybiye antlaşmasında bulunanlara verileceğine dâir Allah’ın va‘didir. (Râzî, c. 14/28, 91)

 

Ayetin Tefsiri :

Hz. Peygamber Hudeybiye’den dönünce bir iki ay kadar Medine’de kalmış, hicrî 7. yılın başında, kuzey bölgesinin güvenliğini bozan Hayber yahudilerini egemenliği altına almak üzere buraya bir sefer düzenlemiştir. Üslûptan anlaşıldığı üzere bu âyetler indiğinde henüz Hayber seferine çıkılmamıştı. Allah Teâlâ hem yakında düzenlenecek bir seferi ve bu seferin zaferle sonuçlanacağını, müslümanların ganimet elde edeceklerini bildirmekte hem de Hudeybiye seferine, meşrû mazeretleri bulunmadığı halde katılmamış olan gruplara bu sefere de katılamayacaklarını tebliğ etmektedir. Bu emir ve tâlimat âyette “Allah’ın sözü” olarak ifade edilmiş ve onlar istese de değişmeyeceği bildirilmiş; Hayber Savaşı’na, Habeşistan’dan dönen muhacirler dışında, yalnızca Hudeybiye seferine katılanlar iştirak etmişlerdir.

Fetih 15 Fetih Suresi 15 Ayet Kuran Mealleri Arapça Kelime Meali Latin Harfli Anlamı Tefsiri

Önceki İçerikMuhammed Suresi 35 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri
Sonraki İçerikFetih Suresi 18 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri