Ana Sayfa Kuran Meali Enbiyâ Enbiyâ Suresi 82 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali –...

Enbiyâ Suresi 82 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

39433

Enbiyâ Suresi 82 Ayet Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

Ayetin Arapçası:

وَمِنَ الشَّيَاط۪ينِ مَنْ يَغُوصُونَ لَهُ وَيَعْمَلُونَ عَمَلاً دُونَ ذٰلِكَۚ وَكُنَّا لَهُمْ حَافِظ۪ينَۙ

Ayetin Kelime Meali:
وَمِنَ الشَّيَاطِينِ şeytanları da مَنْ bazı يَغُوصُونَ denize dalan لَهُ kendisi için وَيَعْمَلُونَ ve yapan عَمَلًا işler دُونَ başka ذَٰلِكَۖ bundan وَكُنَّا biz لَهُمْ onları حَافِظِينَ onun emrinde tutuyorduk

Ayetin Meali Diyanet:

Şeytanlar arasından da, onun için dalgıçlık eden (ve inciler çıkaran) ve bundan başka işler görenler vardı. Biz onları gözetim altında tutuyorduk.

Ayetin Haşiyesi:

1,“Cenâb-ı Hakk, ma‘nen şu âyetin lisân-ı remziyle (işâret diliyle) der ki: ‘Ey insan! Bana itâat eden bir abdime (kuluma) cin ve şeytanları ve şerîrlerini (çok şerlilerini) itâat ettiriyorum. Sen de benim emrime musahhar olsan (itâat etsen), çok mevcûdât (varlıklar), hattâ cin ve şeytan dahi sana musahhar olabilirler.’ ” (Zülfikār, 25. Söz, 82-83)

 

Ayetin Tefsiri :

Şeytanlar, cin türünden bir gruptur (Kehf 18/50). Allah Teâlâ mûcize olarak bazı şeytanları ve cinleri Hz. Süleyman’ın emrine verdiği gibi, onları nerede ve nasıl istihdam edeceği bilgisini de ona vermişti. Süleyman aleyhisselâm onları dalgıçlık, inşaatçılık, heykeltıraşlık, bakırcılık vb. alanlarda istihdam etmiştir (krş. Sebe’ 34/12-13; Süleyman hakkında bilgi için bk. Bakara 2/102-103).

Enbiyâ 82 Enbiyâ Suresi 82 Ayet Kuran Mealleri Arapça Kelime Meali Latin Harfli Anlamı Tefsiri

Önceki İçerikEnbiyâ Suresi 77 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri
Sonraki İçerikEnbiyâ Suresi 98 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri