Ana Sayfa Kuran Meali Enbiyâ Enbiyâ Suresi 43 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali –...

Enbiyâ Suresi 43 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

31610

Enbiyâ Suresi 43 Ayet Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

Ayetin Arapçası:

اَمْ لَهُمْ اٰلِهَةٌ تَمْنَعُهُمْ مِنْ دُونِنَاۜ لَا يَسْتَط۪يعُونَ نَصْرَ اَنْفُسِهِمْ وَلَا هُمْ مِنَّا يُصْحَبُونَ

Ayetin Kelime Meali:
أَمْ yoksa لَهُمْ آلِهَةٌ tanrıları mı var? تَمْنَعُهُمْ onları koruyacak مِنْ دُونِنَاۚ bize karşı لَا يَسْتَطِيعُونَ onların gücü yetmez نَصْرَ yardım etmeye أَنْفُسِهِمْ kendilerine وَلَا ne de هُمْ onlara مِنَّا bizim tarafımızdan يُصْحَبُونَ sahip çıkılır

Ayetin Meali Diyanet:

Yoksa kendilerini bize karşı savunacak birtakım ilâhları mı var? (O ilâh dedikleri şeyler) kendilerine bile yardım edecek güçte değildirler. Onlar bizden de alâka ve destek görmezler.

Ayetin Haşiyesi:

 

Ayetin Tefsiri :

“Gece gündüz rahmâna karşı sizi kim koruyabilir?” diye çevrilen cümle “Sizi gece gündüz rahmândan başka kim koruyabilir?” şeklinde de tercüme edilebilir (bk. İbn Kesîr, V, 338). Her iki anlamda da yaratılmışlara karşı Allah’ın şefkat ve merhametini tecelli ettiren rahmân ismine atıfta bulunulması, yaratılmışları Allah’tan başka koruyacak kimsenin bulunmadığına, tek ve biricik koruyucunun Allah olduğuna işaret eder. Ancak kalpleri kararmış olan inkârcılar bunun farkında olamadıkları için rahmânın anılmasına dahi tahammül edemezler. Oysa korumasına sığındıkları tanrılar Allah’ın azabına karşı kendilerini dahi koruyacak güce sahip değillerdir.

Enbiyâ 43 Enbiyâ Suresi 43 Ayet Kuran Mealleri Arapça Kelime Meali Latin Harfli Anlamı Tefsiri

Önceki İçerikEnbiyâ Suresi 37 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri
Sonraki İçerikEnbiyâ Suresi 58 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri