Ana Sayfa Kuran Meali Enbiyâ Enbiyâ Suresi 112 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali –...

Enbiyâ Suresi 112 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

39101

Enbiyâ Suresi 112 Ayet Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

Ayetin Arapçası:

قَالَ رَبِّ احْكُمْ بِالْحَقِّۜ وَرَبُّنَا الرَّحْمٰنُ الْمُسْتَعَانُ عَلٰى مَا تَصِفُونَ

Ayetin Kelime Meali:
قَالَ dedi ki رَبِّ Rabbim احْكُمْ hükmet بِالْحَقِّۗ hak ile وَرَبُّنَا ve Rabbimiz الرَّحْمَٰنُ çok merhamet edendir الْمُسْتَعَانُ O’nun yardımına sığınılır عَلَىٰ karşı مَا تَصِفُونَ sizin nitelendirdiğinize

Ayetin Meali Diyanet:

(Muhammed:) Rabbim! (Onlar hakkında) adaletinle hükmünü ver. Bizim Rabbimiz Rahmân´dır. Sizin anlattıklarınıza karşı yardımı umulandır, dedi.

Ayetin Haşiyesi:

 

Ayetin Tefsiri :

Müşrikler, özellikle onların ileri gelenleri, sırf kendi bâtıl dinlerini ve onun sayesinde sahip oldukları toplumsal statülerini, ekonomik ayrıcalıklarını koruma güdüsüyle Kur’an’ı sihir, hayal mahsulü, şiir, efsane, uydurma gibi vasıflarla nitelemek suretiyle onun kitleler üzerindeki tesirini kırmaya çalışıyorlardı; Allah hakkında da bâtıl sözler söylüyor, O’na ortak koşuyor ve Allah’ın çocuk sahibi olduğunu iddia ediyorlardı. Hz. Muhammed hakkında ise sihirbaz, şair, mecnun, kâhin gibi onun şanına yakışmayacak çirkin nitelemelerde bulunuyorlardı. Bu haksız ve çirkin isnatlar karşısında Hz. Peygamber hâkimler hâkimi olan Allah’ın merhametine ve yardımına sığınarak kavmi ile kendisi arasında hak ile hükmetmesini istemiştir. Başka bir anlayışa göre müşrikler, müslümanların ileride zillet ve mağlûbiyete uğrayacaklarını, kısa zamanda zayıflayacaklarını, sonra da İslâm’ın büsbütün ortadan kalkacağını umuyorlardı. Onların bu temennilerine karşı Hz. Peygamber de Allah’ın merhametine sığınıp yardımına güveniyordu, kimin galip kimin mağlûp olacağına dair hükmü Allah’ın vermesini diliyordu. Müfessirler Allah Teâlâ’nın Hz. Peygamber’in duasını kabul buyurduğunu ve müşriklere ilk genel cezayı Bedir Savaşı’nda verdiğini ifade etmişlerdir.

Enbiyâ 112 Enbiyâ Suresi 112 Ayet Kuran Mealleri Arapça Kelime Meali Latin Harfli Anlamı Tefsiri

Önceki İçerikEnbiyâ Suresi 97 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri
Sonraki İçerikHac Suresi 6 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri