Câsiye Suresi 23 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

37575

Câsiye Suresi 23 Ayet Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

Ayetin Arapçası:

اَفَرَاَيْتَ مَنِ اتَّخَذَ اِلٰهَهُ هَوٰيهُ وَاَضَلَّهُ اللّٰهُ عَلٰى عِلْمٍ وَخَتَمَ عَلٰى سَمْعِه۪ وَقَلْبِه۪ وَجَعَلَ عَلٰى بَصَرِه۪ غِشَاوَةًۜ فَمَنْ يَهْد۪يهِ مِنْ بَعْدِ اللّٰهِۜ اَفَلَا تَذَكَّرُونَ

Ayetin Kelime Meali:
أَفَرَأَيْتَ gördün mü? مَنِ kimseyi اتَّخَذَ edinen إِلَٰهَهُ tanrı هَوَاهُ keyfini وَأَضَلَّهُ ve saptırdığı اللَّهُ Allah’ın عَلَىٰ عِلْمٍ bir bilgiye göre وَخَتَمَ ve mühürlediği عَلَىٰ سَمْعِهِ kulağını وَقَلْبِهِ ve kalbini وَجَعَلَ ve çektiği عَلَىٰ üstüne بَصَرِهِ gözünün غِشَاوَةً perde فَمَنْ şimdi kim? يَهْدِيهِ ona doğru yolu gösterecek مِنْ بَعْدِ sonra اللَّهِۚ Allah’tan أَفَلَا تَذَكَّرُونَ düşünmüyor musunuz?

Ayetin Meali Diyanet:

Hevâ ve hevesini ilah edinen ve Allah´ın (kendi katındaki) bir bilgiye göre saptırdığı, kulağını ve kalbini mühürlediği, gözünün üstüne de perde çektiği kimseyi gördün mü? Şimdi onu Allah´tan başka kim doğru yola eriştirebilir? Hâla ibret almayacak mısınız?

Ayetin Haşiyesi:

 

Ayetin Tefsiri :

Âyet “tanrısını arzusundan ibaret kılan” diye başlamakta, bundan sonra Allah’ın yaptıkları kişinin bu tercihine bina edilmektedir. Yani Allah iyi olmak isteyeni zorla inkâra ve kötülüğe itmemekte, kul bunu tercih ettiği için O da kural ve imtihan gereği belirtilen olumsuz durumları yapmakta, yaratmakta, olmasına izin ve imkân vermektedir. “Bilgisine rağmen” kaydı, hayatını dinî kayıt ve sınırların dışında yaşayan, Allah’ın rızasına değil, nefsinin arzusuna uyan birçok kimsenin yaptıklarını, Allah rızasına aykırı olduğunu bile bile yaptıklarını ifade etmektedir. Doğruyu ve iyiyi bilmek ona uygun davranmak için yeterli olmamakta, sağlam imana ve uygun eğitime ihtiyaç bulunmaktadır. Bu imandan ve eğitimden yoksun bulunan, zevklerine saplanıp gününü gün eden kimseleri yola getirmek zordur. Âyet bu zorluğa işaret etmekte, ancak kapıyı da açık tutmaktadır. Kul ister ve yönelirse, kulunun sabıkası ne olursa olsun Allah onu bağışlar ve doğru yola getirir.

Câsiye 23 Câsiye Suresi 23 Ayet Kuran Mealleri Arapça Kelime Meali Latin Harfli Anlamı Tefsiri

Önceki İçerikCâsiye Suresi 7 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri
Sonraki İçerikCâsiye Suresi 28 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri