Ana Sayfa Kuran Meali Câsiye Câsiye Suresi 22 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali –...

Câsiye Suresi 22 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

34033

Câsiye Suresi 22 Ayet Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

Ayetin Arapçası:

وَخَلَقَ اللّٰهُ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضَ بِالْحَقِّ وَلِتُجْزٰى كُلُّ نَفْسٍ بِمَا كَسَبَتْ وَهُمْ لَا يُظْلَمُونَ

Ayetin Kelime Meali:
وَخَلَقَ yaratmıştır اللَّهُ Allah السَّمَاوَاتِ gökleri وَالْأَرْضَ ve yeri بِالْحَقِّ gerçek olarak وَلِتُجْزَىٰ cezalandırılsın كُلُّ her نَفْسٍ can بِمَا كَسَبَتْ kazandığıyle وَهُمْ ve olnara لَا يُظْلَمُونَ haksızlık edilmesin

Ayetin Meali Diyanet:

Allah, gökleri ve yeri yerli yerince yaratmıştır. Böylece herkes kazancına göre karşılık görür. Onlara haksızlık edilmez.

Ayetin Haşiyesi:

 

Ayetin Tefsiri :

Din ve şeriat vahyetmekten maksat insanların buna uyması, dünyada Allah’ın rızasına uygun bir hayat sürmesi, ebedî hayatta da bunun meyvesini derip mutlu olmasıdır. Din, sınanacak kişinin eline verilmiş bir testi gibidir; onu dolduran ile yolda kıran veya boş getirenin aynı sonucu alması abestir, adalet ve hakkaniyete aykırıdır. Dünya hayatında iman ve itaat edenlerle etmeyenlerin birbirine benzemeyen dünya görüşleri ve hayat tarzlarına sahip oldukları açıkça görülmektedir. İslâmî bir topluluk içinde inkârcılar ile amelsizler, birçok bakımdan iman, güzel ahlâk ve davranış sahiplerinden farklı bir değerlendirmeye tâbi tutulmaktadırlar. Âhirette de herkes dünyadaki inanç, kanaat, beklenti ve çabasına göre karşılık görecek, ebedî nimetleri inkâr edenler ondan mahrum kalacak, ilâhî uyarı ve tehditleri umursamayanlar bunların gerçekleştiğine şahit olacak, inanç ve amel yokluğunun sonucuna katlanacaklardır.

Câsiye 22 Câsiye Suresi 22 Ayet Kuran Mealleri Arapça Kelime Meali Latin Harfli Anlamı Tefsiri

Önceki İçerikCâsiye Suresi 7 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri
Sonraki İçerikCâsiye Suresi 28 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri