Ahkâf Suresi 35 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

35852

Ahkâf Suresi 35 Ayet Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

Ayetin Arapçası:

فَاصْبِرْ كَمَا صَبَرَ اُو۬لُوا الْعَزْمِ مِنَ الرُّسُلِ وَلَا تَسْتَعْجِلْ لَهُمْۜ كَاَنَّهُمْ يَوْمَ يَرَوْنَ مَا يُوعَدُونَۙ لَمْ يَلْبَثُٓوا اِلَّا سَاعَةً مِنْ نَهَارٍۜ بَلَاغٌۚ فَهَلْ يُهْلَكُ اِلَّا الْقَوْمُ الْفَاسِقُونَ

Ayetin Kelime Meali:
فَاصْبِرْ o halde sabret كَمَا gibi صَبَرَ sabrettikleri أُولُو sahibi الْعَزْمِ azim (ve irade) مِنَ الرُّسُلِ elçilerin وَلَا تَسْتَعْجِلْ acele etme لَهُمْۚ onlar için كَأَنَّهُمْ onlar gibi olurlar يَوْمَ gün يَرَوْنَ gördükleri مَا şeyi (azabı) يُوعَدُونَ tehdit edildikleri لَمْ يَلْبَثُوا (sanki) yaşamamışlar إِلَّا başka سَاعَةً bir sa’atinden مِنْ نَهَارٍۚ gündüzün بَلَاغٌۚ bir duyurudur فَهَلْ يُهْلَكُ helak mı edilecektir? إِلَّا başkası الْقَوْمُ topluluktan الْفَاسِقُونَ yoldan çıkmış

Ayetin Meali Diyanet:

O halde (Resûlum), peygamberlerden azim sahibi olanların sabrettiği gibi sen de sabret! Onlar hakkında acele etme, onlar vâdedildikleri azabı gördükleri gün sanki dünyada sadece gündüzün bir saati kadar kaldıklarını sanırlar. Bu, bir tebliğdir. Yoldan çıkmış topluluklardan başkası helâk edilir mi hiç!

Ayetin Haşiyesi:

3,Ülü’l-azm peygamberler Hz. Nûh, Hz. İbrâhîm, Hz. Mûsâ, Hz. Îsâ ve Hz. Muhammed Mustafa (ASM)’dır. Ayrıca Hz. İsmâîl, Hz. Ya‘kūb, Hz. Yûsuf ve Hz. Eyyûb (AS) da ülü’l-azm peygamberler arasında sayılmaktadır. Bir başka görüşe göre de bütün peygamberler azim sâhibi, yani ülü’l-azm’dirler. (Râzî, c. 14/28, 36)

 

Ayetin Tefsiri :

Hz. Peygamber ve ashabının, müşriklerin inkâr ve zulümleri karşısında bunalarak bir an önce iman etmelerini, inanmayanların da cezalarını çekmelerini istedikleri olmuştur; Allah Teâlâ zamanın izâfîliğini veciz bir şekilde ifade buyurarak müminleri teselli etmekte, bir ömür boyu gecikiyor zannedilen mükâfat ve cezanın, –ezel-ebed çizgisinde bu ömür bir güne bile denk düşmediği için– hiç de gecikmediğini açıklamaktadır. “Azim ve kararlılık sahibi (ülü’l-azm) peygamberler” kaydı, bazı tefsirciler tarafından, “Peygamberler azim sahibi olanlar ve olmayanlar diye ikiye ayrılır” şeklinde bir anlayışa dayanak kılınmıştır. Bu tefsirciler, peygamberlerin hayat hikâyelerine, mücadelelerine ve Kur’an’da zikredilme yer ve şekillerine bakarak ülü’l-azm peygamberlere ait “Nûh, İbrâhim, Mûsâ, Îsâ, Muhammed” gibi listeler de vermişlerdir. Yorumlarına bizim de katıldığımız diğer tefsirciler ise buradaki ifadeden böyle bir anlam çıkarmamış, “Bütün peygamberler azim ve kararlılık sahibidir, Hz. Muhammed de onlar gibi azimli ve sabırlı olmaya çağırılmış, bir mânada Allah tarafından ona da bu nitelikler bahşedilmiştir” demişlerdir (Kurtubî, XVI, 212-213; Râzî, XXVIII, 35).

Ahkâf 35 Ahkâf Suresi 35 Ayet Kuran Mealleri Arapça Kelime Meali Latin Harfli Anlamı Tefsiri

Önceki İçerikAhkâf Suresi 30 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri
Sonraki İçerikMuhammed Suresi 16 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri