Ahkâf Suresi 33 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

34034

Ahkâf Suresi 33 Ayet Kelime Meali – Anlamı Tefsiri

Ayetin Arapçası:

اَوَلَمْ يَرَوْا اَنَّ اللّٰهَ الَّذ۪ي خَلَقَ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضَ وَلَمْ يَعْيَ بِخَلْقِهِنَّ بِقَادِرٍ عَلٰٓى اَنْ يُحْيِيَ الْمَوْتٰىۜ بَلٰٓى اِنَّهُ عَلٰى كُلِّ شَيْءٍ قَد۪يرٌ

Ayetin Kelime Meali:
أَوَلَمْ يَرَوْا görmediler mi? أَنَّ gerçekten اللَّهَ Allah’ın الَّذِي خَلَقَ yaratan السَّمَاوَاتِ gökleri وَالْأَرْضَ ve yeri وَلَمْ يَعْيَ ve yorulmayan بِخَلْقِهِنَّ bunları yaratmakla بِقَادِرٍ kadir olduğunu عَلَىٰ أَنْ يُحْيِيَ diriltmeğe الْمَوْتَىٰۚ ölüleri بَلَىٰ evet إِنَّهُ şüphesiz O عَلَىٰ كُلِّ شَيْءٍ her şeye قَدِيرٌ kadirdir

Ayetin Meali Diyanet:

Gökleri ve yeri yaratan, bunları yaratmakla yorulmayan Allah´ın, ölüleri diriltmeye de gücünün yeteceğini düşünmezler mı? Evet O, her şeye kadirdir.

Ayetin Haşiyesi:

2,“Mâdem bahar faslında (mevsiminde) zemînin (yeryüzünün) dar sahîfesinde hatâsız yüz bin kitâbı birbiri içinde yazan bir kalem-i kudret (Allah’ın kudret kalemi) gözümüz önünde yorulmadan işliyor. Ve o kalem sâhibi yüz bin def‘a ahd u va‘d etmiş ki: ‘Bu dar yerde ve karışık ve birbiri içinde yazılan bahar kitâbından daha kolay olarak geniş bir yerde güzel ve lâyemût bir kitâbı yazacağım ve size okutturacağım’ diye, bütün fermanlarda o kitabdan bahsediyor. Elbette ve herhâlde o kitâbın aslı yazılmış ve haşir ve neşir (öldükten sonra dirilmek) ile hâşiyeleri de yazılacak. Ve umûmun defter-i a‘mâlleri onda kaydedilecek.” (Zülfikār, 10. Söz, 54-55)

 

Ayetin Tefsiri :

Sûre Allah ve âhiret inancına davet, insanları bu inanca götüren delilleri açıklama konularını baştan itibaren işlemişti. Sonunda yine âhirete iman konusuna geçilmekte, kıyas yoluyla bunun mümkün, hatta ilk yaratmadan daha kolay olduğu ispat edilmektedir.

Ahkâf 33 Ahkâf Suresi 33 Ayet Kuran Mealleri Arapça Kelime Meali Latin Harfli Anlamı Tefsiri

Önceki İçerikAhkâf Suresi 30 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri
Sonraki İçerikMuhammed Suresi 16 Ayet Arapça Metni Arapça Kelime Meali – Anlamı Tefsiri